CM Yıldızları: “Maxim Tsigalko”

Championship Manager efsanesi Maxim Tsigalko’nun gerçek kariyerini merak ediyor musunuz?

Futbolog.com olarak efsanevi futbol menajerlik oyunu “Championship Manager” ın efsanevi oyuncularının gerçek hayattaki kariyerlerine göz atacağız.

Öncelikle sizlere milyonlarca futbolseveri oyun bağımlısı haline getiren “Championship Manager” dan kısaca bahsedelim.

Championship Manager, 1992 yılında piyasaya çıkan İngiliz yapımı bir bilgisayar oyunudur. Championship Manager (genelde “CM” veya “ChampMan” olarak kısaltılır) futbol takımı menajerliği simülasyonudur. Tüm zamanların en popüler oyunlarından biridir.

Championship Manager

İki kardeş, Paul ve Oliver Collyer, bilgisayar oyunu sektörü henüz yeni gelişmeye başlarken, İngiltere’nin Shropshire ilçesinde yatak odalarında oyunun ilk halini kodlamışlardır. İkili daha sonra oyunu geliştirmeye devam etmek için Sports Interactive adlı şirketi kurmuştur. Yaşanan bölünmeden sonra Sports Interactive ve Collyer kardeşlerin Championship Manager serisinin geliştirilmesiyle ilgileri kalmamış, Seriye Football Manager oyunlarıyla devam etmişlerdir. (Kaynak: Vikipedia)

Oyunun her serisinde adı sanı duyulmamış farklı oyuncular, keşif tutkunu menajerlerin gözdesi olurdu. Düşük maliyetlerle takıma katılan bu futbolcular, çok kısa zamanda hem takıma sağladıkları katkıyla, hem de sürekli yükselen formlarıyla, oyunun en başarılı takımlarından birinin menajeri olmanızı sağlarlardı.

champman3-500x387

Oyun serilerinin ilk çıktığı dönemlerde bu oyuncuları bin bir zorlukla keşfetmeyi başaranlar, herkesten gizlemeye çalışsalar da başarılı olamazlar ve tüm CM tutkunları hemen hemen aynı isimlerden kurulu kadrolarıyla başarıdan başarıya koşarlardı. Kimilerine göre oyunun programlama hatası olarak yorumlanan bu durum, Championship Manager tutkunlarında tam aksi şekilde cereyan etmiştir. Keşfedilen bir oyuncunun gerçek hayatta var olduğunu ve hatta kariyer basamaklarında yükseldiğini görmek, sanal menajerlerde “Onu ben yetiştirdim” havası yaratmıştır. Oyun, rakiplerinden birer birer sıyrılıp, kısa bir zamanda fenomen haline gelmiştir.

Oyunda yıldızı parlayan bu gençlerin bir kısmı benzer başarılar yakalayıp, büyük takımlarda boy gösterse de (Agüero, Ronaldinho, Ibrahimovic gibi) bir çoğu da oyundaki şöhretlerini maalesef ki gerçek hayata taşıyamadılar.

Biz bu bölümümüzde CM’de yıldız olup gerçek hayatta kaybolan isimlerin kariyerlerine ışık tutacağız.

İlk konuğumuz Championship Manager denince akla ilk gelen isimlerden:

Maxim Tsigalko

Maxim Tsigalko

Bir çok CM sevdalısına göre Maxim Tsigalko, Championship Manager serilerinin gelmiş geçmiş en iyi oyuncusudur. CM’nin tüm serilerinde hatırı sayılır başarılar elde etse de onu zirveye taşıyan seri 01/02’dir. Tsigalko transfer edilir edilmez hemen takıma adapte olur, her taktik anlayışını benimser, sorun çıkarmadan işini yapar, sürekli kendini geliştirir, golleri sıralar, takımı şampiyonluğa oynatır ve sezon sonunda gol krallığı tacını kimseye kaptırmazdı. Adı gibi Maximum seviyedeki performansı ile istatistikleri darmaduman eder ve 3 kuruşa geldiği takımdan astronomik paralar kazandırarak ayrılırdı.

Maxim Tsigalko Championship Manager

Peki gerçek hayattaki Maxim Tsigalko’nun kariyeri nasıldı ?

27 Mayıs 1983 yılında Belarus’un Minsk şehrinde doğan Maxim Tsigalko, profesyonel futbola Belarus’un en önemli takımı Dinamo Minsk‘te başladı. 2000 yılında 17 yaşında Belarus ikinci liginde mücadele eden Dinamo Minsk’in rezerv takımı olan FC Dinamo-Juni Minsk formasını giymeye başladı. 2000 sezonunda 15 maçta 14 gol kaydetti.

2001 yılında oyuncu Dinamo Minsk A takımına yükselmeyi başardı. En başarılı dönemini 2002 ve 2003 yıllarında geçirdi. 2002 sezonunda 18 maçta 11 gol atarak takımının en golcü ismi oldu. 2003 sezonunda 19 maçta 8 gol kaydederek, milli takımlara çağrıldı. Aynı sezon Belarus Kupası’nın sahibi oldular. Bir sonraki sezon ise lig şampiyonluğu yaşadı. 2005 sezonunda ise forma şansı bulamayıp, sezon sonu takımdan ayrıldı.

2006 yılında bir diğer Belarus takımı olan Naftan Novopolotsk‘a transfer oldu. İlk sezonunda sadece 2 kez golle buluşabildi. 2007’de sezon ortasında takımla yollarını ayırıp Kazakistan’ın FC Kaiser takımına transfer oldu. 2008’de lig dördüncüsü oldular. Ertesi sene kısa süreliğine Ermenistan’ın Banants takımında forma giydikten sonra tekrar Belarus’a döndü ve Savit Mahilyou takımında forma giydi. 2008-2009 sezonunda burada da bekleneni veremeyince sezon sonu serbest kaldı.

maxim-tsigalko_gol

Championship Manager oyununda bir sezonu ortalama 70-100 golle tamamlayan Tsigalko, gerçek hayatta futbol kariyerini 136 resmi maç ve sadece 55 gol ile tamamladı.

CM Yıldızları: “Maxim Tsigalko”

Comments (0)