90’ların Yıldızları: KAREL POBORSKY

Huzurlarınızda Çek Cumhuriyeti’nin 90’lı yıllara damga vurmuş en büyük yıldızlarından, KAREL POBORSKY.

Huzurlarınızda 90’lı yıllara gerek uzun lüle lüle saçları, gerek 0’dan 100’e 3 saniyede çıktığı bindirmeleri, gerek şapka çıkardığımız akıl dolu golleri ile damga vurmuş bir yıldız…

KAREL POBORSKY

poborsky

poborsky_dipnotProfesyonel futbol kariyerine Dynamo České Budějovice takımında başlayan Karel Poborsky, Viktoria Žižkov ve Slavia Prag’da profesyonel kariyerinin ilk beş yılını geçirmiştir. Bu 5 sene içerisinde Çek futbolseverlerin gönlünde taht kurmuştur.

Başarılı futbolu ile kısa sürede Çek Cumhuriyeti Milli Takımı’na seçilen Poborsky, asıl patlamasını İngiltere’de düzenlenen “1996 Avrupa Futbol Şampiyonası” nda gerçekleştirmiştir.

Karel_Poborsky_Czech_Republic

Çeyrek Final’de Portekiz’e attığı muhteşem gol ile Çek Cumhuriyeti’ne Yarı Final kapısını açan oyuncu, Fransa’yı penaltı vuruşlarıyla geçip, Finalde Almanya’ya “Altın Gol” ile yenilen takımının kupayı kaybetmesine engel olamamıştır.

Karel Poborsky’nin Portekiz’e attığı muhteşem gol:

Turnuvaya altın jenerasyonuyla damga vuran Çek Cumhuriyeti Milli Takımı’nın, en önemli oyuncularından Poborsky transferin gözdesi olmuş ve yarı finalde Fransa’yı eledikleri Old Trafford’un yolunu tutmuştur.

Karel_Poborksy_Manchester_United

Ülke çapındaki başarısını, Avrupa Futbol Şampiyonası’ndaki performansıyla şahlandırdıktan sonra Alex Ferguson’un çalıştırdığı Manchester United’a transfer olarak Şampiyonlar Ligi yarı finali gören futbolcu, ligde de 32 kez rakiplere karşı forma giyip 3 gol atmıştır. Temmuz 1996’da imza attığı kulüpten aynı mevkide oynadığı David Beckham’ın yükselen formu nedeniyle yedek kalmamak adına ayrılmak zorunda kalmıştır.

poborsky_benfica

Ocak 1998’de imza attığı Benfica’da João Vieira Pinto ile iyi bir ikili oluşturmuş ve taraftarların gözde futbolcuları arasına girmiştir. Üç sezon boyunca formasını terlettiği Benfica takımıyla çıktığı 61 maçta 11 gol kaydeden Poborsky, Benfica’daki etkileyici yıllarının ardından Ocak 2001’de Serie A takımlarından Lazio’ya imza atmıştır.

Poborsky_Lazio

Lazio’da geçirdiği bir sezonda 47 maça çıkan yıldız oyuncu, iyi oyununu 5 golle süslemiştir. O sezon Serie A’yı 3. sırada tamamlayan Lazio takımıyla iyi bir performans gösterse de, bir sezon sonra eski takımının ezeli rakibi olan Sparta Prag’a transfer olmuş ve üç sezon boyunca bu takımın başarısı için ter dökmüştür.

Poborsky_sparta_prag

2006-07 sezonunu ise profesyonelliğe geçiş yaptığı České Budějovice takımında geçirmiştir.

Karel Poborsky’den muhteşem Maradona golü:

Çek Cumhuriyeti Milli Takımı’nın formasını en fazla giyen oyuncu unvanına sahip Karel Poborsky, futboldan artık zevk almadığını ve motive olmakta zorlandığını belirterek profesyonel futbol yaşantısını noktaladığını açıkladı.

90’ların Yıldızları: KAREL POBORSKY

Comments (0)