TÜRK FUTBOLCULARIN UNUTULMAZ LAKAPLARI

Türk futbolcuların çoğu, tipleri, oyun stilleri ve bir çok özellikleriyle gönüllerde taht kurmuş, taraftarlar tarafından kendilerine takılan lakaplarla ölümsüz olmuşlardır. Kimi kendilerini gururlandıran, kimi de hoşlarına gitmeyen lakaplarla anılır. Sizler için en unutulmaz futbolcu lakaplarını derledik.

RAMBO – Yusuf Altıntaş

yusufaltntasss

Uzun seneler Galatasaray’ın ve Milli Takim’in degisilmez futbolcularından olan Yusuf Altıntaş; mücadeleci yapısı, hırsı ve sinirinden dolayı taraftarlar tarafından “Rambo Yusuf” adıyla anılmıştır. Galatasaray’ın 14 sene aradan sonra kazandığı ilk şampiyonluk ve bunun ardından gelen şampiyonluklarda ve Avrupa’daki başarılarında hırsı ve attığı gollerle önemli rol oynamıştır.

PAPIN – Mustafa Kocabey

papin-mustafa

Galatasaray’ın altyapısından yetişen Mustafa Kocabey; 1992-1993 sezonunda, dönemin teknik direktörü Karl Heinz Feldkamp tarafından A takıma alınmıştır. Genç yaşta, o dönem Fransızların ünlü golcüsü olan Jean-Pierre Papin’e benzetilmiş, “Papen Mustafa” lakabını almıştır. Kariyeri boyunca 23 takım değiştirmiştir.

ARAP – İsmail Kartal

arap-ismail-kartal

Fenerbahçe’nin şimdiki (08.12.2014) teknik direktörü ve efsanevi futbolcusu İsmail Kartal. Fenerbahçe’de futbol oynadığı dönemde; esmer ten rengi ile “Arap İsmail” lakabıyla anılmıştır.

DELİ – İbrahim Üzülmez

deli-ibrahim-uzulmez

11 yıllık Beşiktaş kariyerinde, sol bek mevkinin vazgeçilmez oyuncusuydu İbrahim Üzülmez. Bitmek bilmeyen enerjisi, hırsı ve mücadelesiyle taraftarların sevgisini kazanan futbolcu, “Deli İbrahim” adıyla anılır.

KADIKÖY BOĞASI – Serhat Akın

niyazi-serhat-akin

2000-01 sezonunda Fenerbahçe’ye transfer olmuş ve genç yaşında olmasına rağmen çok sayıda maç oynamıştır. Bir anda taraftarın sevgilisi haline gelen genç futbolcu; Kadıköy’de oynanan derbi maçlarda gösterdiği performans ve attığı gollerle “Kadıköy Boğası” lakabını kazanmıştır.

AYI – Gökmen Özdenak, Sinan Engin, Faruk Yiğit

ayi-gokmen-ozdenak-sinan-engin-faruk-yigit

Bu üç efsane futbolcuda aynı lakapla anılmaktadır. Her ne kadar kötü bir lakap gibi görünse de kimi dış görünüşü, kimi oyun stiliyle bu lakabı kazanmıtır.

NÖBETÇİ GOLCÜ – Semih Şentürk

semih_senturk

Fenerbahçe’de uzun seneler forma giyen Semih; yedek kulübesinden oyuna dahil olduğu maçlarda attığı gollerle takımına sayısız başarı kazandırmıştır. 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda A Milli Takım’ımızı yarı finale taşıyan tarihi golü atmıştır.

PAPAZ – Erhan Önal

papaz-erhan-onal

Bayern Münih altyapısında yetişen Erhan Önal; Türkiye kariyerine Fenerbahçe formasıyla başlamış, ancak Galatasaray’da başarılı performansı ile efsane olmuştur. Galatasaray’da oynadığı dönemde sakalları yüzünden “Papaz” lakabını almıştır.

SARI FIRTINA – Metin Tekin

sari-firtina-metin-tekin

Beşiktaş’ın efsanevi üçlüsü Metin – Ali – Feyyaz’ın “Sarı Fırtına”sı. Beşiktaş’a tarihinin en başarılı dönemini yaşatanlardan Metin Tekin; sürati, top tekniği, ve enerjisi ile bu lakabı almıştır.

KOVA – Yaşar Duran

kova-yasar

Fenerbahçe ve Milli Takım’da oynarken bir maç onun hayatını değiştirdi. 8-0’lık İngiltere maçı sonrası “Kova” lakabını aldı.

KRAL, TORINOLU ŞABAN – Hakan Şükür

kral-torinolu-saban-hakan-sukur

Türk futbolunun yaşayan efsanesi Hakan Şükür; ardında kırılması güç rekorlar bırakmıştır. Sayısız gol krallığı bulunan golcü, bu sebeple “Kral” lakabıyla anılsa da, ilk yurt dışı deneyimini yaşadığı Torino takımında oynarken “Torinolu Şaban” adıyla da anılmıştır.

ATOM KARINCA – Rıza Çalımbay

atom-karinca-riza-calimbay

Beşiktaş tarihinin en fazla forma giyen oyuncusu Rıza Çalımbay, disiplini, muz ortaları ve bitmeyen enerjisiyle, dönemin ünlü çizgi karakteri “Atom Karınca” adıyla anılmaktadır.

SİNYOR – Can Bartu

sinyor-can-bartu

Fenerbahçe’li efsanevi futbolcu; 1 Ocak 1961’de, Fiorentina – Glasgow Rangers arasında oynanan final maçında forma giymiş ve Avrupa Kupaları’nda final maçı oynayan, ilk Türk futbolcusu olmuştur. İtalyan taraftarlar tarafından, “Sinyor Bartu” olarak adlandırılan Bartu, Türk futbolunun unutulmazları arasındaki yerini almıştır.

BABA – Hakkı Yeten

baba-hakki-yeten

Beşiktaş takımında hem futbolculuk, hem teknik direktörlük, hem de başkanlık yapmış olan Hakkı Yeten; babacan tavırlarıyla “Baba” lakabını almış ve Beşiktaş tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır.

TAKOZ – Recep Çetin

takoz-recep-cetin

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi sağ-bek lerinden biri olarak kabul edilen takoz Recep Çetin; sert oyun stili ile “top geçer adam geçmez” deyiminin vücut bulmuş hali olmuştur. Bu sebeple “Takoz” lakabını almıştır.

REYİZ – Sabri Sarıoğlu

sabri-reyiz

Galatasaray altyapısında yetişen ve uzun yıllar bu formayı terleten Sabri Sarıoğlu; son dönemde tam bir sosyal medya fenomeni haline gelmiş ve “Sabri Reyiz” lakabını almıştır.

KİBAR FEYZO – Feyyaz Uçar

kibar-feyzo-feyyaz-ucar

Türk futbolunun yetiştirdiği en usta forvetlerden Feyyaz Uçar; son vuruşlarının kalitesi ve attığı sayısız gol ile Beşiktaş’ın efsane oyuncuları arasında yerini almıştır. Dönemin efsane başkanı Süleyman Seba yumuşak oyun stili yüzünden ona Kemal Sunal’ın ünlü karakteri “Kibar Feyzo” adını vermiştir.

KRAL – Tanju Çolak

kral-tanju-colak

Adını başarısıyla tescilleyen golcü futbolcu, Galatasaray’a Avrupa Kupaları tarihinin en başarılı dönemlerinden birini yaşatmış, aynı zamanda Avrupa’da “Altın Ayakkabı” alan ilk Türk futbolcusu olmuştur.

ŞEYTAN – Rıdvan Dilmen

seytan-ridvan-dilmen

Türk futbolunun kimi otoritelere göre en yetenekli futbolcusu Rıdvan Dilmen; sürati, üstün futbol zekası ve önsezileri sayesinde “Şeytan” lakabını almıştır. Bu lakabı ona Muğlaspor’da oynadığı dönemdeki antrenörü Kemal Dirikan takmıştır.

ŞİFO – Mehmet Özdilek

sifo-mehmet-ozdilek

Beşiktaş’ın efsane futbolcusu Mehmet Özdilek; oyun stiliyle dönemin Belçikalı ünlü futbolcusu Enzo Schifo’nun adıyla anılmaktadır. Orta saha oyuncusu olmasına rağmen gol sayısı ve attığı kritik gollerle Beşiktaş takımına bir çok başarı yaşatmıştır.

ORDİNARYUS – Lefter Küçükandonyadis

ordinaryus-lefter-kucukandonyadis

Fenerbahçe tarihinin tartışmasız en büyük efsanesi Lefter Küçükandonyadis; toplamda 17 yıl giydiği Fenerbahçe forması altında 400’ün üzerinde gol kaydederek erişilmesi güç bir rekora imza attı. Bu süre zarfında, Türk futbolunun efsaneleşen isimlerinden biri olarak tanındı. Golcülüğünden ötürü “Ver Lefter’e, yaz deftere” sloganı onun için yaygın olarak kullanıldı. Futboldaki ustalığından, çalımlarından ve gollerinden ötürü Ordinaryüs sıfatıyla anıldı.

TAÇSIZ KRAL – Metin Oktay

tacsiz-kral-metin-oktay

Listemizin tartışmasız 1 numarası…

Galatasaray formasıyla toplamda 324 lig maçına çıkan Oktay, attığı 294 gol ve sayısız gol krallıklarıyla hem Galatasaray’ın hem de Türk futbolunun en çok gol atan oyuncuları arasına girdi. Lakabı ile aynı adı taşıyan ve hayatını anlatan “Taçsız Kral” filmi ve Atatürk’ün deyimiyle “Sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısı” olarak anılan efsane golcü; 13 Eylül 1991 günü, Boğaziçi Köprüsü çıkışında geçirdiği trafik kazasından sonra trajik bir şekilde vefat etti.

TÜRK FUTBOLCULARIN UNUTULMAZ LAKAPLARI

Comments (0)