Hat-Trick nedir?

Bir futbolcunun, bir maçta 3 gol birden atmasına “Hat Trick” diyoruz. Peki bu söz tam olarak ne anlama geliyor ve nereden çıktı bilmek ister misiniz?

İlk kullanıldığı dönemlerde üç kez peş peşe hedeflenen başarıyı gösteren sporcunun performansı için “hat trick” ifadesi kullanılırken, günümüzde art arda olmasına bakılmadan bu terim kullanılmaktadır. Örneğin İngiltere’de ilk dönemlerde bir futbolcunun bir maçta üç gol peş peşe atması hat-trick kabul edilmekteydi.

Formula 1 yarışları başta olmak üzere otomobil yarışlarında ise hat trick; bir pilotunun sıralamaları 1. sırada bitirip pole pozisyonu alması, yarışı birinci bitirmesi ve yarışın en iyi tur zamanını yapması halinde kullanılır.

Hat trick kelimesi etimolojik olarak Viktorya Dönemi’ne kadar gider. Kelime o dönemdeki sihirbazıların şapkalarından üç adet tavşan çıkarmasından türemiş ve ilk olarak kriket sporcuları için kullanılmıştır. Hat trick terimi ilk kez HH Stephenson adlı sporcu için 1858 yılında kullanılmıştır. İlk olarak yazılı olarak kullanılması ise 1878 yılında olmuştur.

En çok Hat Trick Yapma Rekoru

William

William Dixie Dean: 1925-1937 yılları arasında Everton forması giyen forvet, 37 hat-trick ile en çok “hat-trick yapan futbolcu” ünvanını elinde bulunduruyor.

Üst üste Hat Trick Rekoru

Masasshi

2-Masashi Nakayama: 1998’te oynadığı bir maçta 5 gol atan Japon golcü, sonraki 3 resmi maçta da en az hat trick yaptı. Böylece 4 karşılaşmada toplam 16 gol kaydederek, kırılması güç bir rekora imza attı.

En Kısa Sürede Hat Trick Rekoru

James Hayter

3-James Hayter: 2004’te Bournemouth-Wrexham maçında oyuna 84. dakika giren İngiliz futbolcu Hayter, 65 saniye sonra ilk golünü, 99 saniye sonra ikinci golünü, bu golden 41 saniye sonra ise üçüncü golünü atarak, toplam 2 dakika 20 saniyede hat-trick yaparak tarihe geçti.

En Hızlı Hat Trick Rekoru

Tommy Ross

4-Tommy Ross: ‘Dünyanın en hızlı hat-trick’ rekorunun sahibi. Ross County’nin eski futbolcusu, 1964’te Victroia Park’ta oynanan maçta Nairn County karşısında 90 saniyede 3 gol attı.

Hat Trick Yapan Tek Kaleci

Jose luis

5-José Luis Chilavert: Rakip filelere dönderdiği 54 golle ‘en fazla gol atan kaleci’ olarak futbol tarihine geçen Chilavert ayrıca hat-trick yapan tek kaleci.

Hat-Trick nedir?

Comments (0)