Derbinin Kaybedeni

yazarlar-serhan-kilicakTürkiye’nin klasiği Fenerbahçe Galatasaray maçı geride kaldı…

Maç ile ilgili söylenebilecek şeyleri aslında Fenerbahçe üzerinden okumak gerekiyor. Şöyle ki bir kere Fenerbahçe tarihinde aykırı bir şekilde davranışlar sergileyen büyük teknik direktörü (!) Aykut Kocaman başarılarına bir yenisini daha ekledi. 

Fenerbahçe’nin karakteri hücumdur…

Fenerbahçe, Galatasaray maçlarını kazanmak için oynar fakat Aykut Kocaman yine kazanma stratejisini unutmuş rakibi durdurmayı hedefleyen bir anlayışla sahaya çıktı. Tamam sınırlı bir hücum gücüne sahipsin ama elindekileri de maksimum kullanabilirsin. Mesela Valbuena, mesela Soldado, mesela Fernandao, “üçünü bir arada oynatmayacağım” şartı mı var?  Hiçbir şekilde hücumla ilgili bir şey düşünmüyor. Varsa yoksa rakibi durdurma, alan daraltma. Koca ilk yarılar hep çöp.

Son 20 yıldaki Fenerbahçe’nin üstün geldiği Kadıköy’deki maçlara bakarsak, Fenerbahçe genelde erken gelen goller ile Galatasaray’ı bozmuş ve sonra sonuca gitmiştir ama Aykut Kocaman nedense bekleyip 0-0 giden maçı bir şekilde kendine çevirmeyi düşünüyor. Süper Lig’de bunu bütün takımlara karşı uyguluyor ama görülüyor ki puan kayıpları peşisıra geliyor ve bundan da bir türlü vazgeçmiyor .

Türk futbol tarihini takip edenler şunu bilirler, Türkiye Ligi’nde şampiyon olan takımların her zaman hücum gücü çok yüksektir. Fenerbahçe’de şampiyon olduğu yıllar hücum hattı ile ön plana çıkmıştır. Eski bir gol kralı olan Aykut Kocaman bunu görememektedir ve Fenerbahçe taraftarları bunu hiçbir zaman anlamadı, anlayamayacaktır… 

Fenerbahçe’nin en çok kaybettiği şey kendi kimliğidir…

Derbinin Kaybedeni

Comments (0)